חשיפה לרעש הינה הסיבה המרכזית לנזקי שמיעה. הסביבה שבה אנחנו עובדים, מבלים וחיים מלאה בעוצמות רעש גבוהות אשר חשיפה ממושכת (ולפעמים רגעית) יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך במערכת השמע שלנו. במאמר נסביר על כיצד להימנע מחשיפה לעוצמות רעש גבוהות ואיפה הרעש עלול לתפוס אותנו.

 

כיצד למנוע נזקים למערכת השמע? הקדמה

כיצד למנוע נזקים למערכת השמע? - Soundz אטמי אוזניים מקצועיים בהתאמה אישית

כפי שאמרנו, בהתאם לעוצמת הרעש, חשיפה ממושכת ובעוצמות מסוימות אפילו רגעית, מהוות סיכון מהותי לשמיעה שלנו. לדוגמה: ירייה של רובה ציד אשר תקרה בסמוך אלינו קרוב לוודאי שתיצור נזק בלתי הפיך. עשרות מיליוני אנשים בשנה סובלים מנזקים בלתי הפיכים למערכת השמע עקב חשיפה לרעש, בעוד שכמות האנשים שחשופה באופן קבוע לרעשים בעוצמות אשר מהוות סכנה ממשית לשמיעה מגיעה אף למאות מיליוני אנשים.

 

נזקי שמיעה אפשריים ביומיום

מניעת נזקי שמיעה - Soundz אטמים מקצועיים למוזיקאים

כבני אדם, ובמיוחד כמוזיקאים, אנחנו נוטים להיחשף לרמות עוצמה גבוהות במיוחד, אשר עלולות להזיק לנו בטווח הקצר והארוך. מאובדן שמיעה חלקי לאורך טווח התדרים, ועד מצבים רפואיים קשים יותר כדוגמת טיניטוס, קיימות המון תופעות שחשוב לדעת כיצד להימנע מהן בכדי לשמור על השמיעה שלנו.

המון אנשים בעולם הסאונד יגידו לכם שלהסתובב עם אטמי אוזניים עליכם בכל רגע נתון הוא דבר שבשגרה. נסיעות ברכבת או באוטובוס, הליכה ברחוב ראשי עמוס בעיר, ירי במטווח, בילוי במועדון או הופעה (כמבצע או כקהל) – כולן סיטואציות שניתן לחוות באופן שגרתי, וסביר להניח שללא הצטיידות באטמים כבר הזיקו לשמיעה שלכם במידה כזו או אחרת.

 

איך מגנים על השמיעה?

 

אטמי אוזניים


כיום ניתן להשיג אטמי אוזניים בהתאמה אישית לצורת האוזן שלכם, אשר בשונה לאטמי הגומי הפשוטים, אשר תוחבים לאוזניים ומיועדות להנחתה כללית של עוצמת הרעש בסביבתנו, מטרתם לבצע אטימה מדויקת ושטוחה יחסית בהיענות התדרים, כך שמה שנשמע בסביבתנו יישאר נאמן כמה שיותר למקור, והאטימה תרגיש כהנחתה טבעית של רעשי הסביבה ללא אפלייה בין תדרים מסוימים.

אטמים מסוג זה מתאימים במיוחד לאלה מכם שאוהבים לשמוע מוזיקה בהופעות, ובייחוד אלה שאוהבים להיות קרובים לבמה. עוצמת הרעש בהופעה חיה יכול להגיע לכ-110dB SPL, עוצמה שנחשבת מסוכנת במיוחד, כאשר חשיפה ממושכת באורך של הופעה שלמה מכפילה את הסיכון במספר מונים. במקרה הזה אטמים מותאמים אישית מהווים פיתרון אידיאלי לסטיאוציה, שכן ההנחתה המכווננת שהם מספקים אינה מפלה בין תדרים שונים, ובכך מאפשרת לכם חווית שמיעה מוזיקלית במיוחד, בשונה מאטמים רגילים אשר משנים לחלוטין את הסאונד שנחשפים אליו.

 

אמצעי זהירות ביומיום

במידה והמסגרת בה אתם עובדים מאלצת אתכם להיחשף לרעש כחלק מהעבודה (כדוגמת עבודה במפעל עם מכונות), זו אחריותו של מקום העבודה לדאוג לכם לפיתרון איכותי להגנה על השמיעה שלכם. אך בזמנכם הפנוי, הסיכוי קיים ואמיתי לא פחות, וחשוב שגם אתם תיקחו אחריות על רמות הרעש שאתם נחשפים אליהן: השתדלו לשמוע מוזיקה בווליום סביר (במיוחד בשימוש באוזניות) עם עדיפות לשמיעה באוזניות אשר מבודדות רעשים חיצוניים, השתדלו להשתמש למטרות הבית במכשירים שקטים יחסית (רוב המכשירים פולטי הרעש נמדדים בעוצמה שהם מפיקים ב-dB, בידקו זאת), ובצעו בדיקות שגרתיות לשמיעה שלכם מדי כמה חודשים/שנים, ובייחוד אם אתם חשים בבעיה.

 

איך מזהים פגיעה בשמיעה?

חשוב להיות עירניים לסביבה שלכם ולהבין כאשר אתם נחשפים או נחשפתם לעוצמה גבוהה של רעש. אם לאחר חשיפה לעוצמות גבוהות אתם מרגישים צפצוף באוזניים, בעייתיות בהבנה של מה שאנשים אומרים לכם, או תחושת "עומס" באוזן אשר נשארת לאורך יותר מכמה דקות, מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא מומחה ולבדוק.

באופן כללי, אם בכל סיטואציה אתם מרגישים שאם אדם שהיה מולכם במרחק של פחות ממטר, ועדיין הייתם צריכים לצעוק בכדי שיבין משהו שתאמרו לו, סימן שאתם נחשפים לעוצמת רעש גבוהה במיוחד, וכדאי לנקוט באמצעי זהירות כדוגמת אטמים, או סתימת האוזניים עד שהרעש חולף.

 

אטמי האוזניים בהתאמה אישית הטובים ביותר!

אטמי אוזניים Soundz בסטנדרטים הגבוהים ביותר
לא מתפשרים על האיכות כשמדובר בשמיעה שלנו…